PR

Kryptowaluty na pomoc uchodźcom z Ukrainy

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 24 lutego. Uciekający przed wojną Ukraińcy próbują przedostać się do krajów Europy Zachodniej. Wielu z nich wyjeżdża do Polski. Wśród uchodźców są głównie kobiety i dzieci, ponieważ mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat mają zakaz opuszczania Ukrainy ze względu na obowiązek służby wojskowej.

Wiele organizacji z Polski zaczęło pomagać uchodźcom z Ukrainy. Zbierają nie tylko pełen asortyment żywności, ubrań, kosmetyków, ale także pieniądze. „Fundacja: Centrum Polsko-Ukraińskie” z Warszawy, Polska(https://fpuc.org.pl/) dostarczył również rozwiązanie płatnicze dla właścicieli kryptowalut w bitcoinie i ethereum https://fpuc.org.pl/#donate. Takie rozwiązanie może ułatwić i przyspieszyć przesłanie darowizny na adres Fundacji. Może to mieć szczególne znaczenie dla osób z zagranicy, kiedy tradycyjny przelew bankowy może zająć nawet kilka dni. Z kolei proces wymiany kryptowalut na waluty fiducjarne, a następnie wpłaty na tradycyjne konto bankowe może potrwać jeszcze dłużej. Tymczasem transakcja przekazania środków w bitcoinie lub ethereum trwa zaledwie kilkanaście sekund.

Zaledwie tydzień temu Fundacja była ukierunkowana na promocję działań lub współpracy między Polską a Ukrainą. Obecnie głównym celem Fundacji jest pomoc w Polsce dla uchodźców z Ukrainy, gdyż tysiące matek i dzieci przebywają w zerowych temperaturach w kolejkach na przejściach na granicy polsko-ukraińskiej. W zależności od punktu granicznego na przekroczenie tej granicy trzeba czekać od 3 do 35 godzin. Mówi się, że granicę polsko-ukraińską przekroczyło już blisko 500 000 osób.

W pomoc Ukrainie zaangażowana jest nie tylko administracja rządowa i Straż Graniczna, ale także samorządy, organizacje pozarządowe i firmy prywatne.
„W czasie, gdy jesteśmy świadkami bezprecedensowej agresji i militarnej inwazji na niepodległy sąsiedni kraj, kiedy bomby spadają na ludność cywilną, chciałbym powiedzieć jedno: dziękuję Polsce!” – powiedziała komisarz do spraw wewnętrznych UE Ylva Johansson.

Polski rząd uruchomił specjalną stronę internetową poświęconą pomocy uchodźcom https://pomagamukrainie.gov.pl/