News

Charytatywny mecz hokejowy!

W sobotę, 24 września o godz. 17 na Lodowisku im. Braci Nikodemowiczów w Bytomiu Hokejowa Reprezentacja Artystów Polskich zmierzyła się z drużyną TVN24. Na tafli zobaczyliśmy m.in. Mariusza Czerkawskiego, Ewelinę Lisowską i Romana Polko, Arletę Zalewską, Julię Wróblewską, Roberta Kantereita. Zagrał także prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. Dochód z imprezy został przeznaczony na leczenie dziesięcioletniego Kuby Goniwiechy, który cierpi na chorobę Niemanna-Picka, nazywaną dziecięcym Alzheimerem. Podczas meczu zbierano również pluszaki na prośbę naszej fundacji, które przekażemy ukraińskim dzieciom. Reprezentowali nas na tej imprezie prezes Mykola Szpakowski i wokalista Igor Grohotsky. Mecz wygrała drużyna Artystów Polskich wynikiem 8:5. Gratulacje dla wszystkich uczestników.

Organizatorami meczu były miasto Bytom i Bytomski Sport Polonia Bytom. Sponsorami Paweł Kobyliński, prezes HH Poland i Koksownia Bytom. Partnerem Fundacja Petralana.

Arleta Zalewska, Mykola Szpakowski, Igor Grohotsky,
Ewelina Lisowska
Julia Wróblewska
Mykola Szpakowski
Mariusz Czerkawski i Arleta Zalewska

Zapraszamy na charytatywny mecz hokejowy!

W sobotę, 24 września o godz. 17 na Lodowisku im. Braci Nikodemowiczów w Bytomiu Hokejowa Reprezentacja Artystów Polskich zmierzy się z drużyną TVN24🏒💥 Na tafli zobaczymy m.in. Mariusza Czerkawskiego, Ewelinę Lisowską, Romana Polko, aktorkę Julię Wróblewską, satyryków Rafała Bryndala i Jacka Łapota, prezentera telewizyjnego Robert Kantereit, a także dziennikarzy: Arletę Zalewską, Tomasza Olbratowskiego i Darka Maciborka. Zagra także prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. Dochód z imprezy zostanie przeznaczony na leczenie dziesięcioletniego bytomianina Kuby Goniwiechy, który cierpi na chorobę Niemanna-Picka, nazywaną dziecięcym Alzheimerem. W portalu KupBilet.pl właśnie ruszyła sprzedaż biletów-cegiełek na to wydarzenie: https://www.kupbilet.pl/ARTYSCIvsTVN24/opis

Bilety-cegiełki w cenie 30 zł można kupić online w portalu KupBilet.pl od piątku, 2 września od godz. 10:00.

Podobnie jak przed rokiem, organizatorzy apelują do kibiców o przyniesienie na bytomskie lodowisko maskotek. Tym razem maskotki trafią do Fundacji Centrum Polsko-Ukraińskie, opiekującej się uchodźcami ukraińskimi w naszym kraju.

Sponsorami meczu są: Firma HH Poland, która produkuje i dystrybuuje zabawki oraz Koksownia Bytom, jeden z największych pracodawców w Bytomiu.

Pomagamy dla Ukrainy z klubem sportowym Skra 1921 Warszawa!

Fundacja nasza rozpoczęła współpracę z klubem piłki nożnej Skra 1921 Warszawa. Razem zorganizujemy mecz charytatywny gwiazd footbolu polskich i ukraińskich. Członek zarządu – Karol Dworakowski cały czas pomaga Ukrainie zbierając rzeczy, które trafiają na front. Prezes Karol Stolarski ze swoimi współpracownikami również mocno angażuje się w pomoc uchodźcom. Natomiast prawnik klubu Kamil Bechta wspiera naszą fundację w sprawach prawnych. Klub jest otwarty dla obywateli ukraińskich i kilku już skorzystało z tego i grają w piłkę. Zaplanowano też otwarcie akademii Skra 1921 Warszawa dla dzieci.

Obecnie klub bierze udział w konkursie S3KTOR 2021, który jest XIII edycją konkursu na najlepszą warszawską inicjatywę pozarządową. Można zagłosować na nich tutaj:
https://xyz.um.warszawa.pl/S/S3ktor/?fbclid=IwAR2LdUJoE66HIK0RPJaw-9MtupSxXnypjmSec09ZD-l_7LIYhmCO_eRXX_s

Klub sportowy Skra 1921 Warszawa działa jako stowarzyszenie zarejestrowane w Biurze Sportu m.st. Warszawy od czerwca 2021 roku. Drużyna jaką tworzymy, jest oparta na 100-letniej historii warszawskiej piłki nożnej. Tworzą ją ludzie z pasją, natchnieni energią do podnoszenia poziomu sportowego w Warszawie. Naszym najbliższym celem jest stworzenie lokalnego klubu sportowego reprezentującego dzielnicę Ochota, który będzie miał wpływ na rodzinną atmosferę warszawskich sympatyków sportu oraz da możliwość profesjonalnego uprawiania piłki nożnej dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. W debiutanckim sezonie klub osiąga obiecujące wyniki w rozgrywkach B-klasy Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej zajmując 7. miejsce w 14-zespołowej lidze. Reprezentuje nas aktualnie dorosły zespół, a od września powstanie również akademia piłkarska dla dzieci i młodzieży (juniorów). Jesteśmy ludźmi z pasją i doświadczeniem sportowym, które chcemy przełożyć w nasz projekt. Jednym z naszych działań jest promocja oraz współpraca z firmami znajdującymi się na Dzielnicy Ochota. W liczbach o nas: od powołania Stowarzyszenia przewinęło się przez nasze treningi około 100 zawodników z całej Warszawy; 150 kibiców ma już nasze szaliki; ponad 1300 osób obserwuje nas na Facebooku. Ponadto piszą i mówią o nas Gazeta Informator Stolicy oraz TVP3 Warszawa (Kurier warszawski) Popierają nas oficjalnie: Dzielnica Ochota oraz Miejski Klub Piłkarski Pogoń Siedlce.

Uzasadnienie: Podstawowym argumentem przemawiającym za naszą kandydaturą jest fakt, że jako Stowarzyszenie mamy realny wpływ na kształtowanie sportu wśród warszawskiej społeczności w oparciu o historię i tradycję Klubu z ponad 100-letnią historią. Widzimy na co dzień zapotrzebowanie wśród dzieci, młodzieży i dorosłych na zorganizowane zajęcia piłki nożnej włączając w to treningi i mecze. Do dyspozycji zawodników jest Trener z licencją UEFA B i jednocześnie Prezes Klubu – Karol Stolarski, który ma doświadczenie w prowadzeniu grup dziecięcych, młodzieżowych i od zeszłego sezonu również zespołu seniorskiego Skry. W naszych działaniach wspiera nas nieustannie Urząd Dzielnicy Ochota na czele z Panem Burmistrzem Grzegorzem Wysockim. Z Panem Burmistrzem oraz Dyrekcją Technikum nr 7 doszliśmy do porozumienia ws. zagospodarowania i profesjonalnej renowacji szkolnego boiska piłkarskiego, na którym docelowo nasz zespół seniorski ma rozgrywać swoje mecze i odbywać jednostki treningowe. Co ciekawe, na swojej drodze natrafiliśmy również na „weteranów” Skry, grających w tym klubie jeszcze w latach 60. XX wieku, którzy z wielką radością przyjęli fakt, że sekcja piłkarska Skry odrodziła się dzięki naszej inicjatywie. Obecnie media bardzo dużo przestrzeni poświęcają na relacjonowaniu spraw związanych ze stadionem SKRY przy ul. Wawelskiej oraz odrodzeniem Klubu. Nam już się udało wskrzesić sekcję piłkarską, planujemy w bliżej nieokreślonej przyszłości również kolejne sekcje sportowe postawić na nogi.


Koncert charytatywny w Mławie! Zapraszamy!

Urząd Miasta w Mławie przy współpracy z ambasadą Ukrainy w Polsce, platformy wspierającą pomoc państwu ukraińskiemu i naszej Fundacji Centrum Polsko-Ukraińskie zapraszamy na koncert charytatywny pod nazwą „Głos Narodów”. Gościem będzie Holger Blaess&Friends i zwycięzca Voice of Ukrainę, Igor Grohotsky.

Oprócz tego wiele innych atrakcji. 

Charytatywny koncert w Ukraińskim Domu!


W dniu 2 września odbył się charytatywny koncert ukraińskiego wokalisty Wiktora Pawlika. Organizatorami byli Ukraiński Dom w Warszawie, Fundacja Centrum Polsko-Ukraińskie, Towarzystwo Przyjaciół Ukrainy i Business Elite. Okazało się, że impreza cieszyła się dużym powodzeniem i wszystkie miejsca były zajęte.  Wśród gości pojawili się: Weronika Marczuk i Mykola Szpakowski, prezes naszej fundacji. 

W Ukraińskim Domu przy ulicy Zamenhofa 1 odbywają się regularnie koncerty, wystawy, warsztaty, spotkanie kulturalne, towarzyskie czy informacyjne. Działa tam również klub dla dzieci, kobiet i chór „Kalyna”.

Fundacja  Centrum Polsko-Ukraińskie planuje następne wydarzenia z Ukraińskim Domem. 

Wiktor Pawlik

Weronika Marczuk i Wiktor Pawlik
Wiktor Pawlik i Mykola Szpakowski
Mistrzostwa w piłce nożnej ukraińskich obywateli za granicą!

W dniach 24-30 sierpnia odbywają się Mistrzostwa Świata Piłki Nożnej Ukraińców mieszkającymi zagranicą. Tym razem dziesiąta już edycja odbywa się po raz pierwszy poza granicami państwa. Wszystko z powodu wojny i toczących się tam walk. Mecze rozegrywane są w Bukareszcie w Rumunii. Doszło do tego dzięki Igorowi Bokiy i Związku Ukraińców w tym kraju. 

– W ostatnich latach mistrzostwa miały miejsce w Irpieniu, a w tym roku planowaliśmy w Buczy. Wszyscy wiemy jak wygląda sytuacja w tych miejscach. Obiekty sportowe są zniszczone. Nie mogliśmy tego tam zorganizować. Mam nadzieję, że w przyszłym roku impreza odbędzie się w Polsce. Jestem po rozmowach i kilka miast wyraziło zainteresowanie tym tematem  – opowiada Mykola Szpakowski 

Drużyna Ukraińców, która mieszka i pracuje w Polsce i reprezentująca naszą fundację świetnie radziła sobie w rozgrywkach. Kapitanem był Iwan Krasneńki, który ma kartkę Polaka od lat. Grała w tym teamie również gwiazda piosenki, Igor Grohotsky, zwycięzca Voice of Ukraine. Doszli do ćwierćfinału. W Mistrzostwach Świata bierze udział osiem drużyn: dwie z Polski, po jednej z Węgier i Izraela i cztery z Rumunii.

– Wielkie podziękowania dla Ministerstwa Sportu w Rumunii, federacji piłki nożnej i obywateli ukraińskich mieszkających tam za zorganizowanie tej imprezy. Serdecznie życzymy zwycięstwa najlepszemu – podsumował prezes Fundacji Centrum Polsko-Ukraińskie. 

Z wizytą u burmistrza Mławy i uchodźców!


Nasza fundacja rozpoczęła współpracę z miastem Mława już na początku wojny. 27 lutego pierwsze auto pojechało z darami do Ukrainy. Potem były następne transporty. Przyjęli tam mnóstwo uchodźców, a część jeszcze może korzystać z gościnności na hali sportowej. W centrum miasta działa cały czas punkt zbiórki darów. W pomoc Ukrainie bardzo zaangażowany jest burmistrz Mławy, pan Sławomir Kowalewski i jego cały zespół. 

– Jesteśmy im bardzo za to wdzięczni. Dziękujemy za wsparcie i pomoc. W zeszłym tygodniu odwiedziliśmy ich w urzędzie miasta – powiedział prezes fundacji Mykola Szpakowski.

W spotkaniu uczestniczył również Igor Grohotsky, zwycięzca Voice of Ukraine w 2014 roku i żołnierz sił zbrojnych Ukrainy, Michaił Bandera, który przyjechał do Polski z misją charytatywną. Przybył też Stephan Schneuder z Niemiec przyjaciel pana burmistrza z miasta partnerskiego Mławy w Niemczech, Viernheimu. Okazuje się, że mieszkańcy tam wysyłają sporo darów do pana Sławka Kowalewskiego, który potem dokłada swoje artykuły spożywcze i medyczne i posyła na Ukrainę. Podczas ich wizyty następny bus z darami czekał na wyjazd do kraju ogarniętego wojną. 

Podczas spotkanie w urzędzie miasta doszło do wzruszającej sceny. Pan burmistrz po rozmowie z żołnierzem Michaiłem ściągnął swój cenny zegarek i podarował go bohaterowi wojennemu.  Wojak był bardzo wzruszony tym gestem. 

Igor zabrał ze sobą gitarę i mógł zaśpiewać kilka piosenek dla uchodźców w hali sportowej w Mławie. Wywołało to duża dawkę radości wśród jego rodaków. 

Podczas spotkania ustalona bardzo ważną kwestie. 

Jednym z tych planowanych wydarzeń jest charytatywna trasa koncertowa „Głos Dwóch Narodów! Wspieramy do Zwycięstwa!” Start planowany jest na 18 września właśnie  w Mławie. Następne koncerty odbędą się w miastach: Katowice, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Lublin i wielki finał w Warszawie. 

Organizacja koncertów odbędzie się przy wsparciu platformy United24, która jest inicjatywą Prezydenta Ukrainy Wolodymyra Żeleńskiego. Ambasadorem tego projektu jest znany ukraiński piłkarz Andrii Szewczenko. 

Podczas tych wszystkich występów zobaczymy na scenie Igora Grohotsky – dwukrotnego mistrza Ukrainy w piłce nożnej, byłego zawodnika „Dynamo” Kijów, a teraz popularnego wokalistę. Zyskał popularność po wygraniu telewizyjnego programu „Voice of Ukraine” w 2014 roku. W czerwcu 2016 roku Grohotskyi reprezentował Ukrainę na międzynarodowym konkursie wokalnym w Azerbejdżanie „Youthvision 2016”. Wśród 20 krajów Ihor wygrywał i otrzymał główną nagrodę Grand Prix. Obecnie aktywnie pracuje nad swoim solowym projektem – GROHOTSKY. Jego oryginalne piosenki są grane w stacjach radiowych i kanałach telewizyjnych w kraju. W 2021 roku Ihor stał się częścią projektu „Ukraina tam, gdzie Ukraińcy”, którego głównym celem jest zjednoczenie Ukraińców za granicą, promocja Ukrainy i ukraińskiego biznesu, a jego rdzeniem staje się „Hymn Ukraińców Światu”, w którym Ihor jest współautorem i wykonawcą!

Od lewej: Dorota Kaczorek-Magdalińska, Igor Grohotsky, Edyta Suszek, Justyna Aptewicz, Mikołaj Szpakowski, Sławomir Kowalewski (Burmistrz Miasta Mława), Michaił Bandera, Szymon Zejer (Zastępca Burmistrza), Stephan Schneider, Magdalena Cecelska, Krzysztof Napierski.

Igor Grohotsky, Michaił Bandera

Sławomir Kowalewski, Michaił Bandera, Stephan Schneider

Szymon Zejer, Michaił Bandera, Mykola Szpakowski

Karetka dla ukraińskich wojskowych od polskich lekarzy!

Karetka pogotowia została przekazana przez Fundację „Lekarze lekarzom” dla jednostki wojskowej w obwodzie Chmielnickim. Wszystko dzięki panu doktorowi Pawłowi Wróblewskiemu, który działa w zarządzie tej organizacji i jest członkiem  Naczelnej Izby Lekarskiej we Wrocławiu. Zorganizował on pojazd, transport, kierowcę i potrzebne dokumenty, aby przekroczyć granicę. 

– Akcja odbyła się bardzo sprawnie. Wojskowi poprosili o karetkę  i ciagu czterech dni była gotowa do wyjazdu z Polski. Do tego zespół pana chirurga Pawła Wróblewskiego dołożył 200 apteczek medycznych, sprzęt medyczny, leki, opatrunki. Zapakowana była po sufit – opowiada Mykola Szpakowski, prezes Fundacji Centrum Polsko- Ukraińskie, który pomagał w dostarczeniu pojazdu. 

Karetka już na terenie Ukrainy została przejęta przez wojskowych. Obecnie służy jednostce w Chmielnickim i bardzo dobrze sprawdza się w terenie. Żołnierze z obrony terytorialnej  są bardzo wdzięczni za dary od Polaków. 
Ciepłe posiłki dla żołnierzy z Ukrainy!

Organizacja charytatywna Esculab we Lwowie działa na wielu płaszczyznach, aby pomóc swoim obywatelom. Teraz w czasie wojny skupiła się na produkowaniu specjalistycznych, suchych zup. Zespół ludzi pracuje przy tym z wielkim zaangażowaniem. W pomieszczeniach we Lwowie przygotowują susz z różnych warzyw. Najpierw są krojone, a potem odpowiednio suszone. Następnie spakowane w wielkie torby wysłane zostają na front dla żołnierzy na wschodzie. Do tego zaopatrują ich w odpowiednie palniki, na których mogą ugotować właśnie taką zupę. Dzięki temu mają gotowy, ciepły posiłek. Fundacja Centrum Polsko-Ukraińskie pomagała im w transporcie, ale również zorganizowała  kilka ciężarówek wody, które poszły dla armii ukraińskiej. Fundacja Esculab kupowała z Polski kamizelki kuloodporne, które potem wysyłała dla żołnierzy. 

Licytacja dla Ukrainy na Mistrzostwach Polski Lekarzy!

W dniach 10-11 czerwca odbyły się Mistrzostwa Polski Lekarzy w Piłce Nożnej. Organizatorami turnieju była Naczelna Rada Lekarska i Okręgowa Izba Lekarska w Częstochowie. Impreza odbyła się na stadionie Victoria w tym mieście. Nasza Fundacja Centrum Polsko-Ukraińskie przyłączyło się do tej akcji przeznaczając kilka gadżetów na licytacje. Cały dochód z tego został przeznaczony na pomoc mieszkańcom w Ukrainie. 

Tomasz Pakulski, lekarz stomatolog  z Częstochowy wylicytował koszulkę meczową. Jarosław Snopkowski, lekarz stomatolog również z tego miasta zdobył  koszulkę z autografami reprezentacji Ukrainy. Natomiast Andrzej Kusak, lekarz internista z Krakowa wylicytował piłkę z autografem Szewczenki. Czynny udział w turnieju brał również prezes naszej fundacji Mykola Szpakowski. Opowiadał on, że w swoim kraju mają podobne turnieje lekarzy w Kijowie i w Odessie. Wszyscy obiecali sobie, że w przyszłości w polscy lekarze zagrają z ukraińskimi w Częstochowie, a potem będzie rewanż w Ukrainie. Na turniej przyjechał również reprezentant Ukrainy piłkarz Oleksandr Zinczenko, który gra teraz w Manchesterze City.

Mykola Szpakowski, Piotr Janik
Andrzej Kusak, Jarosław Snopkowski
Oleksandr Zinczenko, Mykola Szpakowski
Andrzej Kusak, Mykola Szpakowski, Jarosław Snopkowski, Piotr Janik
Oleksandr Zinczenko, Tomasz Pakulski